Blinken reagon ashpër për tensionet në veri të Kosovës: E dënojmë ashpër aksionin e qeverisë, Kurti të ndalojë menjëherë masat e dhunshme

Blinken reagon ashpër për tensionet në veri të Kosovës: E dënojmë ashpër aksionin e qeverisë, Kurti të ndalojë menjëherë masat e dhunshme

1681592315_blinken.JPG

Sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të ndalojë masat e dhunshme në veri të Kosovës për të futur në ndërtesat e komunave kryetarët e rinj dhe të ripërqendrohet në dialogun e lehtësuar nga BE.

”E dënojmë fuqishëm aksionin e policisë së Kosovës në veri të vendit që po shkakton tensione. I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurtit të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në Dialogun e lehtësuar nga BE”, ka shkruar ai ndër tjerash.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri, SHBA dhe BE: Kosova të ndalë veprimet e dhunshme, do ketë pasoja! Kurti e Osmani: Mbrojmë integritetin territorial të vendit


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Greqi, sekuestrohen 585 kg kokainë në Thesaloniki, 7 të arrestuar, drejtuesit dhe 3 të tjerë shqiptarë

Greqi, sekuestrohen 585 kg kokainë në Thesaloniki, 7 të arrestuar, drejtuesit dhe 3 të tjerë shqiptarë