Blinken takohet me presidentin kinez Xi Jinping: SHBA dhe Kina duhet të jenë vende partnere dhe jo rivale

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken dhe presidenti kinez Xi Jinping u takuan në Pekin si pjesë e përpjekjeve për të forcuar marrëdhëniet midis dy vendeve.

Xi i tha Blinken se Kina dhe SHBA duhet të jenë "partnerë, jo rivalë" dhe të shmangin përfshirjen në "konkurrencë të egër".

Blinken, në vizitën e tij të dytë në Kinë në më pak se një vit, tha se Pekini dhe Uashingtoni kanë një përgjegjësi të përbashkët për të çuar përpara lidhjet me "diplomaci aktive".

Udhëtimi i tij vjen disa ditë pasi SHBA miratoi një ligj që do të detyronte TikTok-in në pronësi kineze të shesë aplikacionin e videove ose të ndalohet në Amerikë.

Javën e kaluar, Uashingtoni miratoi paketën e tij të fundit të ndihmës, e cila përfshinte ndihmën ushtarake për Tajvanin, duke marrë kritika të ashpra nga Pekini.

M.Q./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj