Bllokimi i aeroportit, juristi Ndreca: Të veprohet energjikisht për t’i bërë shembull këta agresorë të interesave publikë

Bllokimi i aeroportit, juristi Ndreca: Të veprohet energjikisht për t’i bërë shembull këta agresorë të interesave publikë

Plarent Ndreca

Prokuroria dhe institucionet ligjzbatuese duhet të veprojnë menjëherë që kontrollorët që kanë lënë punën në AlbControl të bëhen shembull. Apelin e ka bërë sot juristi që është njëherësh edhe kandidat për deputet në listat e PS për qarkun e Tiranës Plarent Ndreca.

Sipas tij këta janë agresorë të interesave publikë, të cilët padyshim kanë konsumuar veprën penale të parashikuar nga neni 293 i Kodit Penal, por ashtu të organizuar dhe të strukturuar janë në kufijt e kryerjes së një akti terrorist, të parashikuar nga neni 230 i Kodit Penal!’

Duke iu referuar Kodit të Punës dhe atij Penal, Ndreca shkruan në facebook:

1. Kontrolli i trafikut ajror është një sektor jetik për të cilin nuk lejohet greva sipas nenit 197/5 të Kodit të Punës. 2. Të drejtat civile zgjidhen nëpërmjet negocimeve dhe gjykatave e jo duke marrë peng portën e vetme ajrore të Republikës së Shqipërisë! 3. Kontrata e tyre e punës e ka të parashikuar që mund të ndryshojë në mënyrë të njëanshme kur ka forcë madhore. Pandemia është një forcë madhore klasike.

Policia e Shtetit dhe Prokuroria Shqiptare duhet të veprojnë energjikisht për t’i bërë shembull këta agresor të interesave publikë, të cilët padyshim kanë konsumuar veprën penale të parashikuar nga neni 293 i Kodit Penal, por ashtu të organizuar dhe të strukturuar janë në kufijtë e kryerjes së një akti terrorist, të parashikuar nga neni 230 i Kodit Penal!

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Like: 09/04/2021 07:42

    Nese ligji duhet te veproj menjehere i pari qe duhet te ndeshkohet eshte like injoranti e kokemadhi, mona surrat kali,salqeni, lulka e gjithe ata pseudo politikan qe i perkrahin

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak