Bonino: Shqipëria, demokraci
dhe institucione të brishta

Bonino: Shqipëria, demokraci <br />dhe institucione të brishta
TIRANE - Senatorja italiane Emma Bonino ka dhënë ditën e sotme një intervistë ekskluzive për TV A1 Report. Bonino ndodhej në Tiranë për prezantimin e raportit mbi diversitetin në Europë. Në intervistën e saj Bonino ka vënë theksin në procesin demokratik në Shqipëri duke e konsideruar atë si shumë të brishtë.

“Shqipëria sot është një vend me proces demokratik të brishtë dhe një proces institucional akoma më të brishtë”, është shprehur Bonino.

Senatorja italiane ka kërkuar që konfliktet partiake të mos dëmtojnë ecurinë drejt integrimit të vendit dhe Shqipëria të mos humbasë vokacionin europian.

Ndër të tjera Bonino foli për romët, diskriminim homoseksualëve dhe për rolin e gruas në Shqipëri.

Intervistën e plotë të senatores italiane, Emma Bonino, të marrë nga gazetari ynë Indrit Maraku do ta lexonin nesër në gazetën SHQIPTARJA.com

(eç/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Celibashi: Asnjë rregullim ligjor për mediat online! Ambasadori i OSBE: Financimi në televizione të monitorohet  

Celibashi: Asnjë rregullim ligjor për mediat online! Ambasadori i OSBE: Financimi në televizione të monitorohet