SKEDA/ Bonzai, historia e një 'droge turke'! Kushton pak para por 'çmimi i vërtetë është arresti kardiak'

 

Nga dekada e dytë e vitit 2000 ka shkaktuar qindra vdekje. Është Bonzai, një marihuanë sintetike e rrezikshme, ngjarjet e së cilës kanë shkaktuar probleme në Turqi, një përzierje midis krimit dhe gjeopolitikës.

Ashtu si kanabisi natyral, kanabisi Bonzai gjithashtu mund të tymoset ose konsumohet në një avullues, duke e bërë atë lehtësisht të aksesueshëm dhe shumë të zakonshëm. Bonzai u shfaq për herë të parë në tregun evropian rreth dhjetë vjet më parë dhe tërhoqi menjëherë vëmendjen e konsumatorëve të rinj. Kjo për shkak se origjina e tij sintetike garanton një kosto të ulët prodhimi, dhe për rrjedhojë një çmim shumë të ulët tregu. Problemi, megjithatë, lind kur shikojmë origjinën e prodhimit të marijuanës sintetike.

Kryesisht, tymi sintetik në fakt krijohet në laboratorë të paligjshëm, ku është e pamundur të dihet procesi i sintezës. Përveç kësaj, shumë tufa Bonzai përmbajnë tretës toksikë, të shtuar në përzierje për ta bërë atë më tërheqës dhe për të rritur efektin e saj.

"Xhamajka, Xhamajka, Xhamajka ...". Me këtë emër, të pëshpëritur në zona të ndryshme të trafikut të drogës në qytetet perëndimore, rreth vitit 2010 hyri në Turqi një lloj i ri marijuane sintetike. Bonzai vjen kryesisht nga Holanda dhe Belgjika dhe shitet në pako të njohura, të ambalazhuara dhe “të sigurta”.

‘Bonzai’ është emri gjenerik që është përdorur për kategori të ndryshme të marijuanës sintetike të pranishme në Turqi”, thotë studiuesi Melih Çoban, kreu i Departamentit të Sociologjisë në Universitetin Marmara në Stamboll.

"Gjatë viteve të kaluara kishte pasur operacione të mëdha policore dhe disa qendra të mëdha prodhimi brenda Turqisë u zbuluan dhe u çmontuan. Prandaj, kërkesa për drogë u plotësua me importin e kësaj lloj droge të re. Në thelb bëhej fjalë për drogë. Është marihuanë natyrale me disa aditivë kimikë të shtuar për t'i dhënë një shije të veçantë. Autoritetet nuk ishin të informuara dhe kalimi i saj përtej kufirit ishte shumë i lehtë", thotë ai.

Me rritjen e kontrolleve dhe mbylljen e rrugës evropiane, megjithatë, ka filluar të përhapet një zhanër i ri i Bonzait, i prodhuar pa shumë hezitime nga tregtarët e vegjël dhe të mesëm të drogës direkt në Turqi.

Nga ky moment substanca merr karakteristika që e bëjnë atë shumë më të rrezikshëm se më parë. Nuk është më ‘xhamajka’ holandeze apo belge, por, disi, një false, një imitim i kanabinoideve natyrale që tani janë zhdukur.

Tregtarët turq të drogës futin një numër të madh aditivësh kimikë në marijuanën e tyre sintetike, praktikisht helme, të cilat ndonjëherë mund të çojnë në vdekje nga arresti kardiak edhe pas një ose dy fryrjesh. Këta aditivë ulin kostot e prodhimit dhe shkaktojnë një varësi më të madhe te konsumatorët.  

Nisur nga ky ndryshim në treg, nisën të ndodhnin disa raste vdekjesh nga Bonzai. Njerëzit shpesh gjenden të vetëm në apartamentet e tyre, ose në rrugë, duke vdekur nga ataku kardiak.

Mediat më pas filluan të raportonin fenomenin: "Bonzai do të thotë vdekje" (nga gazeta Sakarya), "Bonzai, shkaku i vdekjes së papritur" (nga transmetuesi TRTHaber ), “Vdekja në Beşiktaş: dy nga tre të rinj ju ikin, por dikush ...” (nga gazeta Hürriyet).

Vlerësohet se në vitin 2014 marihuana e re sintetike “e prodhuar vetë” mbulonte 50% të totalit të drogës së shpërndarë në Stamboll. Një raport i policisë turke dokumenton 941 vdekje të lidhura me drogën në vitin 2017, nga të cilat 564 lidhen me konsumin e Bonzait: një lira turke për një nyje, por, për disa, çmimi i vërtetë ishte një arrest kardiak fatal.

Qeveria nga ana e saj është angazhuar në një sërë operacionesh për çmontimin e prodhimit të saj: nëse në vitin 2011 numri i arrestimeve për posedim apo trafikim të Bonzait ishte 334, ndërsa pak vite më vonë shkuan në mbi 5000.


Lajmi kryesor:

‘Bonzai’ droga që kërcënon të rinjtë, në Shqipëri u fut me postë nga Greqia, priten analizat! Operacioni në Korçë që zbuloi rrjetin me 100 trafikantë


K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

3 të vrarë dhe 7 të plagosur në Kherson

3 të vrarë dhe 7 të plagosur në Kherson