Brexit/ Marrëveshja kyçe me Irlandën e Veriut, Von der Leyen nesër takim ballë për ballë me Sunak

Brexit/ Marrëveshja kyçe me Irlandën e Veriut, Von der Leyen nesër takim ballë për ballë me Sunak

Ursula von der Leyen dhe Sunak. Foto arkiv

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak do të zhvillojë nesër bisedime ballë për ballë me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në kuadër të një marrëveshje për të rishikuar akordimet pas Brexit në Irlandën e Veriut.

“Sot, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak ranë dakord të vazhdojnë punën e tyre personalisht drejt zgjidhjeve të përbashkëta praktike për një sërë sfidash komplekse rreth protokollit për Irlandën dhe Irlandën e Veriut. Presidentja Von der Leyen do të takohet me kryeministrin nesër në Mbretërinë e Bashkuar”.- thuhet në deklaratën e përbashkët.

Vizita do të nisë atë që mund të jetë një moment kyç në kryeministër të Sunak, ndërsa ai përpiqet t'ia shesë marrëveshjen e shumë negociuar të Partisë Unioniste Demokratike të Irlandës së Veriut dhe deputetëve e Brexitit në partinë Konservatore. Pas shumë javësh bisedimesh të rinovuara, pritshmëritë ishin rritur që Mbretëria e Bashkuar dhe BE do të zbulonin një protokoll të rishikuar të Irlandës së Veriut. Dominic Raab tha të dielën në mëngjes se Sunak ishte "në prag të një marrëveshjeje".

"Ka një përparim të vërtetë," tha sekretari i drejtësisë dhe zëvendëskryeministri për programin Sophy Ridge të Sky Neës të dielën. “Ne duam të sigurohemi që të gjitha pjesët të jenë në vend. Por unë mendoj se shpresoj se do të ketë lajme të mira brenda disa ditësh, jo javësh.”

Ky orar duket se është përshpejtuar akoma më shumë, me Von der Leyen dhe Sunak që pritet të mbikëqyrin një listë përfundimtare të artikujve që kanë nevojë për shqyrtim të nivelit të liderit. Ndërsa burimet e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar thonë se një rezolutë përfundimtare nuk është e garantuar, takimi do të thotë se pritet shumë gjerësisht të ndodhë të hënën. Nëse kjo ndodh, edhe më shumë për Sunak do të duket se si t'ia shesë planin e rishikuar një partie deri tani skeptike Unioniste Demokratike (DUP) dhe Grupit Evropian të Kërkimit (ERG) të deputetëve konservatorë të prirur ndaj Brexit.

Pse është sensitive çështja e kufirit të Irlandës së veriut:

Në negociatat e tërheqjes, çështja e kufirit irlandez ishte një nga tre fushat që kërkonte një rrymë të dedikuar negociatash në mënyrë që të arrihet marrëveshja e tërheqjes që kërkohet përpara se të bihet dakord për marrëdhëniet e ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së pas daljes së Britanisë nga unioni evropian.

Qeveritë irlandeze dhe të Mbretërisë së Bashkuar, si dhe përfaqësuesit e BE-së, kanë deklaruar se nuk dëshirojnë një kufi të vështirë në Irlandë, duke marrë parasysh "ndjeshmëritë" historike dhe sociale që përshkojnë ishullin. Pas daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian më 31 janar 2020, ky kufi është gjithashtu kufiri midis BE-së dhe një vendi të jashtëm. Protokolli i Irlandës së Veriut i marrëveshjes së tërheqjes së Brexit angazhon Mbretërinë e Bashkuar dhe BE për të mbajtur një kufi të hapur në Irlandë, në mënyrë që (në shumë aspekte) kufiri de fakto të jetë kufiri i detit irlandez midis dy ishujve.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’