Britani/ 24-vjeçari shqiptar i dënuar me 7 vite burg! Tregtoi kokainë me vlerë 1 milion paund (FOTO+EMRI)

Britani/ 24-vjeçari shqiptar i dënuar me 7 vite burg! Tregtoi kokainë me vlerë 1 milion paund (FOTO+EMRI)

Klejdi Kazani

Një shqiptar vetëm 24 vjeç po vuan dënimin me burg në Mbretërinë së Bashkuar qysh prej vitit 2022 pasi u kap me armë zjarri teksa po ngiste në M1 në Hertfordshire në gusht 2021.

Bëhet fjalë për Klejdi Kazanin, i cili përpos posedimit të armëve të zjarrit pa leje, ka pranuar dhe tregtinë ilegale të drogës që kryente në bashkëpunim me persona të tjerë.

Kazani dhe grupi i tij– i cili përbëhej nga bashkëkombës shqiptarë dhe një bullgar – u hetuan nga oficerët e Partneritetit të Krimit të Organizuar në Londër – një njësi e përbashkët e Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe e Shërbimit Policor Metropolitane.

Pavarësisht se fiilimisht Kazani pranoi akuzat për armë zjarri dhe u burgos për këtë vepër penale, autoritetet nuk ndaluan hetimet ndaj tij.

Sipas mediave të huaja, nga zbërthimi i tabulateve telefonike dhe mesazheve në telefonin e të riut shqiptar doli se ai kishte tregtuar pothuajse 14 kilogramë kokainë me vlerë më shumë se 1 milion paund dhe kanabis për bashkëpunëtorë të ndryshëm gjatë javëve para arrestimit të tij.

Provat telefonike çuan që Kazani të pranonte tregtinë e drogës dhe pastrimit të parave.

Shtetasi bullgar Emil Spasov, 33 vjeç, nga Kingston-upon-Thames, drejtonte makinën në momentin e arrestimit të Kazanit. Spasov transportoi 6.1 kilogramë kokainë në nëntë udhëtime, duke përfshirë adresat në Brighton, Londër (kodet postare HA8, N5 dhe SË2) dhe Oksford. Ai u burgos për pesë vjet e katër muaj.

Olklen Perzhilla, 23 vjeç, Ervis Axhami, 37, banues në Hertfordshire, dhe Mariklen Bello, 32, banues në Greenëich, gjithashtu shpërndanë kokainë në Brighton dhe Londër. Ata u dënuan përkatësisht me katër vjet, tre vjet dhe tetë muaj dhe gjashtë vjet burg.

Oficerët kontrolluan shtëpinë e Axhamit  dhe gjetën 20,000 paund cash, të cilat ishin futur në mes të frigoriferit dhe një komodine, si dhe një sasi të vogël kanabisi bimor në një raft.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Kush është biznesmenia që i ka rrëmbyer zemrën? Amos Zaharia e zbulon për herë të parë

Kush është biznesmenia që i ka rrëmbyer zemrën? Amos Zaharia e zbulon për herë të parë