Britani/ 34-vjeçarja zbulon një bunker anti-ajror pranë shtëpisë së saj që daton nga Lufta e Dytë Botërore

Britani/ 34-vjeçarja zbulon një bunker anti-ajror pranë shtëpisë së saj që daton nga Lufta e Dytë Botërore

Pamje nga bunkeri

Një grua 34-vjeçare u shokua teksa zbuloi një bunker nëntokësor prej 50 metrash pranë banesës së saj. Rebecca Hobson zbuloi tunelin gjigand, e cila fshihej pas një pllake, pas sugjerimit të disa fqinjëve se mund të ketë diçka tek kopshti. Tuneli i zbuluar mendohet se daton që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pas mërzitisë së “lockdown-it”, Rebecca dhe partneri i saj Darren vendosën të eksplorojnë kopshtin e tyre prapa shtëpisë dhe zbuluan tunelin. Rebecca lëvizi tek kjo shtëpi 15 vite më parë dhe nuk e eksploroi shtegun deri këtë vit, pavarësisht zbulimit gjatë pandemisë në vitin 2020.

Dhe më herët gjatë këtij muaji ajo vendosi të ndajë disa foto dhe pamje të bunkerit anti-ajror në TikTok ku tashmë videot janë bërë virale dhe i kanë dhënë ndjekësve aromën e Luftës së Dytë Botërore.

Pamjet tregojnë shtegun, i cili mbyllet përpara një tjetër porte. Rebecca thotë se gjatë zbulimit u gjet një armë lodër, disa shishe dhe vazo. Ajo nuk e ka zbuluar ende se për çfarë shërbente ky tunel dhe ende po mundohet të gërryejë për të gjetur historinë pas saj.  

 “Kur u vendosëm në shtëpi nuk e kishim idenë se kishim një strehim të Luftës II Botërore në kopësht, por pas disa vjetësh fqinjët na thanë se ka diçka nga koha e Luftës në kopshtin prapa. Shtëpitë e zonës janë ndërtuar në vitet 1970 prandaj u habitëm nga masa e madhe e strehimit të nëndheshëm”, tha Rebecca.

G.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Trafikonin emigrantë duke i ndihmuar për të kaluar kufirin, arrestohet një 53-vjeçar nga Kukësi

Trafikonin emigrantë duke i ndihmuar për të kaluar kufirin, arrestohet një 53-vjeçar nga Kukësi