Britania synon heqjen e masave kufizuese, përveç maskës anti-COVID

Boris Johnson

Boris Johnson

Qeveria e Britanisë së Madhe ka thënë të dielën (16 janar) se synon të largojë masat e fundit kufizuese këtë muaj teksa vala e infektimeve me Omicron po bie. Muajin e kaluar, Anglia kaloi te “Plani B” në lidhje me masat kufizuese duke vënë në fuqi sërish udhëzimet për punë nga shtëpia dhe kërkesat për pasaportë vaksinimi për të marrë pjesë në evente më të mëdha.

Qeveria do të largojë këto masa më 26 janar por obligimi për vendosjen e maskës mund të vazhdojë sipas raportimeve. Ministri Oliver Dowden, bashkëkryetar i partisë konservatore të kryeministrit, Boris Johnson, tha se "shenjat ishin inkurajuese".

"Ka qenë gjithmonë shpresa ime që do të kishim kufizimet e Planit B për periudhën më të shkurtër të mundshme," tha ai në Sky News.

"Unë nuk kam asnjë dyshim llojin e ngarkesave që kjo i vendos mikpritjes, biznesit më të gjerë, shkollave dhe kështu me radhë dhe unë dua që ne t'i heqim qafe ato nëse mundemi", tha ai.

Pasi u shfaq varianti Omicron, numri i rasteve ditore me COVID-19 në Britani arriti një rekord prej 200,000 infeksionesh në fillim të janarit, por tani ka rënë në më pak se gjysmën e tij.

Relaksimi i ardhshëm thuhet se do të jetë pjesë e planeve të Johnson për të rifituar postin e tij të kryeministrit ndërsa ai lufton me një mori akuzash për festat pavarësisht masave kufizuese, ose aferën "partygate" në Downing Street.

Udhëheqësi i Partisë Laburiste të opozitës, Keir Starmer, ra dakord me nevojën për të hequr kufizimet "sa më shpejt të jetë e mundur" nëse shkencëtarët e qeverisë bien dakord, por vuri në dukje sfondin e skandalit politik.

"Unë dua që ato të hiqen sepse shkenca mjekësore thotë se ato duhet të hiqen, jo thjesht sepse kryeministri është në një rrëmujë të vërtetë dhe ai po përpiqet dëshpërimisht të dalë prej saj," tha ai për BBC.

Shumë deputetë konservatorë janë të shqetësuar për raportet e thyerjes së rregullave në Downing Street dhe tashmë e kishin paralajmëruar Johnson se nuk mund të llogarisë në mbështetjen e tyre për të zgjatur kufizimet kundër COVID-19.

Duke u përballur me mbështetësit e shqetësuar të konservatorëve, kryeministri kundërshtoi thirrjet e disa shkencëtarëve për të vendosur një bllokim të plotë në dhjetor dhe lejoi që ngjarjet sportive të vazhdojnë me turma në Angli./REL/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky thirrje liderëve botërore: Vendosni sanksione "maksimale" kundër Rusisë