Britania thotë se po furnizon Ukrainën me armë antitank

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace

Britania tha të hënën se kishte filluar të furnizonte Ukrainën me armë antitank për ta ndihmuar atë të mbrohej nga një pushtim i mundshëm, gjatë një përplasjeje me Rusinë, e cila ka grumbulluar trupa pranë kufirit ukrainas. Vendet perëndimore thonë se kanë frikë se Rusia po përgatit një pretekst për një sulm të ri ndaj Ukrainës, të cilën e pushtoi në vitin 2014.

Moska mohon çdo plan për një sulm, por ka thënë se mund të ndërmarrë veprime të papërcaktuara ushtarake nëse Perëndimi nuk pranon një listë kërkesash, duke përfshirë ndalimin e Ukrainës që të anëtarësohet ndonjëherë në NATO. Bisedimet javën e kaluar përfunduan pa ndonjë përparim. Kievi u ka kërkuar vendeve perëndimore armë për ta ndihmuar atë të mbrohet.

"Ne kemi marrë vendimin për të furnizuar Ukrainën me sisteme të lehta të armëve mbrojtëse kundër blindave," i tha parlamentit Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace, duke thënë se sistemet e para tashmë ishin dorëzuar të hënën dhe një numër i vogël i personelit britanik do të ofronte trajnime për një periudhë të shkurtër kohore.

Ai nuk specifikoi numrin apo llojin e armëve që po dërgoheshin, por tha: "Ato nuk janë armë strategjike dhe nuk përbëjnë kërcënim për Rusinë. Ato duhet të përdoren në vetëmbrojtje."

"Këto janë me rreze të shkurtër .... por megjithatë do t'i bënte njerëzit të ndalonin dhe të mendonin se çfarë po bënin dhe nëse tanket do të futeshin në Ukrainë, do ta pushtonin atë, atëherë ata do të ishin pjesë e mekanizmit të mbrojtjes."

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës përshëndeti njoftimin e Wallace.

"Ukraina e vlerëson shumë vendimin e Britanisë për të ofruar një paketë të re sigurie me sisteme të lehta, kundër armatimit dhe armëve mbrojtëse!" tha Oleksii Reznikov në një postim në Twitter.

Britania e ka paralajmëruar më parë Rusinë për pasoja të rënda nëse ajo nis një sulm të ri ushtarak ndaj Ukrainës, ndërkohë që ofron financime për të rritur aftësitë detare të Ukrainës. Wallace tha se kishte ftuar ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu të vizitonte Londrën në javët e ardhshme për të diskutuar krizën, megjithëse nuk e dinte nëse rusët do ta pranonin.

"Hendeku aktual është i gjerë, por jo i pakalueshëm," tha Wallace, duke shprehur shpresën se diplomacia do të mbizotëronte dhe shtoi: "Është zgjedhja e Presidentit Putin."

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

30 vite nga ekzekutimi mafioz i Giovanni Falcones, si u ‘eliminua’ me urdhër të Toto Riinës! Pas vrasjes së tij, shoqëria italiane i ‘shpalli luftë’ mafias