Brukseli: Putin, penalisht përgjegjës për vdekjen e Navalnyt

Brukseli: Putin, penalisht përgjegjës për vdekjen e Navalnyt

Parlamenti Evropian

Presidenti rus, Vladimir Putin mban përgjegjësi personale penale dhe politike për vdekjen e kundërshtarit të tij më të fortë, Alexei Navalny, deklaroi sot Parlamenti Evropian, me anë të një rezolute të miratuar me 506 vota pro, nëntë kundër dhe 32 abstenime.

”Megjithatë, populli rus nuk duhet të ngatërrohet me regjimin luftarak, autokratik dhe kleptokratik të Kremlinit”, shpjegon teksti.

Eurodeputetët u bëjnë thirrje shteteve anëtare të shtojnë përpjekjet e tyre për të gjetur mënyra të mundshme për të liruar ata që vuajnë nga paraburgimi dhe shtypja duke përfshirë mundësinë e shkëmbimeve të mundshme të të burgosurve.

Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny 47 vjeç, i cili vdiq në një kamp të burgut rus më 16 shkurt, do të varroset nesër në Moskë.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Gëzimi i deputetëve të parlamentit iranian pas sulmit drejt Izraelit

VIDEO/ Gëzimi i deputetëve të parlamentit iranian pas sulmit drejt Izraelit