Bukë misri me hirrë nga zonja Albana

Bukë misri e hirrëtuar

Përbërësit:

  • 2 gota miell misri
  • 3 gota hirrë
  • 1 gotë qumësht
  • 2 lugë gjalpë të tretur
  • Vaj ulliri për të lyer tepsinë

Përgatitja:

Fillimisht vëmë hirrën të vlojë. Kur hirra ka arritur pikën e vlimit shtojmë gotën e qumështit. E kontrollojmë për kripë. Më pas me njërën dorë hedhim miellin e misrit duke e trazuar, me dorën tjetër e përziejmë me tel guzhine. Hidh e trazo derisa të trashet. Më pas shtojmë gjalpin e tretur dhe e përziejmë me lugën e drurit. E rrahim fort në tenxhere brumin derisa të bëhet i plotë, por as i fortë e as i butë. E lëmë të ftohet. Më pas e punojmë disa herë dhe në fund e shtypim duke i dhënë formën e bukës. Lyejmë tepsinë me vaj dhe shtrojmë brumin, e hapim pasi i kemi lyer duart me pak vaj. Më pas brumit i bëjmë disa dhëmbëzime me majën e pirunit dhe e vendosim drejt e në furrën e parangrohur në temperaturë 200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lojërat Olimpike, Edi Rama: Krenar për ekipin shqiptar që do të na përfaqësojë në Paris

Lojërat Olimpike, Edi Rama: Krenar për ekipin shqiptar që do të na përfaqësojë në Paris