Bullgari/ ‘Kryengritja e Madhe Kombëtare’ gjeneron dhunë, të plagosur dhe arrestime

Bullgari/ ‘Kryengritja e Madhe Kombëtare’ gjeneron dhunë, të plagosur dhe arrestime

E kanë quajtur "Kryengritja e Madhe Kombëtare" atë që ka nisur prej 56 ditësh në Bullgari, por që dje ka gjeneruar dhunë, të plagosur dhe arrestime.

Në përplasjet e natës së mbrëmshme mes policisë dhe protestuesve u plagosuën 45 persona ndërksa policia bëri 35 arrestime, kryesisht jashtë Parlamentit në Kryeqytetin Sofie ku kishin disur diskutimet mbi draftin e një kushtetute të re, e cila - sipas kundërshtarëve të kryeministrit Bojko Borisov - synon të ndalojë për dy muaj demonstratat antiqeveritare.

Në Parlamentin që ruhet nga ushtria, dje Presidenti Bullgar Rumen Radev - i cili ka patur mosmarrëveshje me Borisov - përsëriti kërkesën për dorëheqje të qeverisë dhe kryeprokurorit Ivan Geshev, të cilët sipas tij kanë lejuar mafien oligarke të marrë kontrollin e vendi.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën