Bullgaria zgjat mbrojtjen e përkohshme për refugjatët ukrainas

Bullgaria zgjat mbrojtjen e përkohshme për refugjatët ukrainas

Foto ilustruese

Në përputhje me vendimin e Komisionit Evropian, Këshilli i Ministrave i Bullgarisë njoftoi zgjatjen e mbrojtjes së përkohshme për refugjatët nga Ukraina.

Zgjatja do të hyjë në fuqi më 4 mars 2024 dhe do të zgjasë për një vit.

Ky vendim vjen pas vendimit të Komisionit Evropian për të zgjatur Direktivën e Mbrojtjes së Përkohshme, e cila thekson përpjekjet kolektive për të adresuar sfidat humanitare të shkaktuara nga lufta. Kështu, Bullgaria dhe vendet e tjera evropiane riafirmojnë angazhimin e tyre për të ofruar strehë të sigurt për ata që e kërkojnë atë, raportojnë mediat ukrainase. 

Polonia nuk ka zgjatur ende mbrojtjen e përkohshme për ukrainasit që mbërritën pas fillimit të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Gjithashtu, qeveria izraelite ka vendosur të vazhdojë të ndihmojë refugjatët ukrainas që kanë mbërritur në vend për shkak të luftës kundër Ukrainës të nisur nga Rusia.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Kosova i përgjigjet SHBA për mbylljen e bankave serbe: Aktiviteti i tyre ishte i jashtëligjshëm, Beogradi nuk ka pranuar propozimet tona

Kosova i përgjigjet SHBA për mbylljen e bankave serbe: Aktiviteti i tyre ishte i jashtëligjshëm, Beogradi nuk ka pranuar propozimet tona