Buxheti 2022 te ‘Ekonomia’, PD: Po talleni me bonusin e pensionistëve! Braçe: Ju i jepnit gjysmën e gjelit, ne një të plotë

Në Komisionin e Ekonomisë është duke u diskutuar sot projektligji për Buxhetin 2022, i propozuar nga Qeveria. Gjatë diskutimeve ka pasur debate mes PD dhe PS, ku për Arbi Agalliun qeveria tallet me 5 mijë lekë për pensionistët dhe se i ka cilësuar shpenzime luksi blerjen e kompjuterëve. Por menjëherë ka ndërhyrë Erion Braçe i cili tha se me burnusin e PD për pensionistët nuk mund të bloje as gjysmën e gjelit.

Pjesë nga debati
Arbi Agalliu: Në një situatë të tillë, janë  51.2 milionë euro janë shpenzime luksi?
Delina Ibrahimaj: Nuk janë shpenzime luksi, por kompjuter që janë të amortizuara. Ne po investojmë në sisteme dhe nuk mund të mos investojmë në kompjuteri. Nëse i konsideroni luksi, mund ta diskutojmë por ne do ju vendosim në dispozicion listën e produkteve që do të blejmë?
Arbi Agalliu: Bonusi prej 5 mijë lekësh për pensionistët është krejt qesharak sepse me një vlerë të tillë nuk mund të blihet as një gjel.
Erion Braçe: Po ju keni dhënë 10 mijë lekë dhe 25 mijë lekë ça do të blesh?
Arbi Agalliu: Ju ndaj e morët mandatin e tretë për të dhënë më shumë se 1 gjel. A ka ndonjë mundësi për rritje pensionesh përpos indeksimit? Po të llogarisësh rritjen e çmimeve të shportës, rritja është dhe më e lartë se indeksimi që do të bëni ju.
Delina Ibrahimaj: Ndjeshmëria për pensionistët është shumë e lartë kjo është arsyeja se përse bonusin nuk e kemi pjesë të rezervës por e kemi ligj. Nëse do kemi hapësira në buxhetin e viteve të ardhshme do të kemi një vëmendje të shtuar ndaj kësaj kategorie që është ndjeshme për të gjithë popullatën.


Lajmi kryesor:

Projekti buxheti 2022 prezantohet te 'Ekonomia', ministrja e Financave: E nisëm me 1% rritje ekonomike në 2013, vitin e ardhshëm pritet 7.6%


/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit