Buxheti në 2021 për Ministrinë e Mbrojtjes, Xhaçka: 2.7 mld lekë më i lartë se 2020

Ministrja Olta Xhaçka në Komisionin e Sigurisë

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka paraqitur këtë të mërkurë projekt buxhetin për vitin 2021 për ministrinë dhe Forcat e Armatosura.

Duke folur nga Komisioni i Sigurisë në Kuvend, Xhaçka thotë se buxheti për Ministrinë e Brendshme do të jetë 1.5 përqind e prodhimit të brendshëm bruto (GDP). Ajo thotë se buxheti do të jetë 2.7 mld lekë më shumë ose 11.8% më i lartë se viti 2020

Pavarësisht impaktit që ka lënë pandemia e koronavirusit, Xhaçka thotë se ministria po i përmbahet angazhimit të tyre.

" Buxheti vijon rritjen si në vlerë nominale edhe si përqindje e PBB. Për vitin 2021, buxheti për mbrojtjen do të jetë 1.5% e Prodhimit të Brendshëm Bruto (GDP). Buxheti në përputhje me angazhimet në Samitin e Uellsit, 1.75% e PBB në 2022 dhe 1.85% e PBB në 2023. Pavarësisht goditjes së ekonomisë nga pandemia, ne po i përmbahemi angazhimit tonë.  Buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 2.7 mld lekë më shumë ose 11.8% më i lartë se viti 2020. Buxheti mbështet shpenzimet për personelin, arsimimin, modernizimin, operacionet brenda e jashtë vendit. Rikthyem kompensimin e ushqimit për 4 mijë efektivë të FA, u hoq nga qeveria Berisha në 2013, pak ditë para dorëzimit të pushtetit. Modernizim i njësive luftuese si Forcat Speciale, Batalioni Komando, batalioni i dytë i këmbësorisë. Mbështesim stërvitjet e përbashkëta. Në 2021, Defender - 2021, stërvitja dypalëshe me SHBA, më e madhja e zhvilluar në Shqipëri. 8 mijë trupa amerikanë do të dislokohen në disa rajone të vendit dhe reparte të FA" - tha Xhaçka.

Lajm në përditësim...

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po zbatohet vendimi i ekspertëve që ndalon grumbullimin e më shumë se 10 personave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tri mënyra për të ndaluar dhunën ndaj grave