Buxheti, PL: Asnjë ndihmë sociale, shtohen shpenzimet për PPP

Nënkryetarja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat tha se qeveria me buxhetin e vitit 2024 nuk mbështet shtresat në nevojë me paketa sociale, por rrit taksat dhe shpenzimet për koncesione.

“Çfarë u sjell buxheti 2024 qytetarëve shqiptarë?  Pikë së pari, rritje të barrës fiskale…Një rritje e taksave në 70 milionë euro parashikohet në buxhetin e vitit 2024.

Barra fiskale rritet për qytetarët dhe bizneset përmes taksës së karbonit, lojërave të fatit, akcizës së duhanit dhe tatimit për profesionet e lira.

Qeveria do të vijojë të diferencojë tatimpaguesit dhe rasti më flagrant është tatimi 23% i profesionistëve të lirë.

Po ku do të shkojnë paratë e buxhetit të ri? Shpenzimet për koncesionet/PPP me financim buxhetor rriten për gati me 10%, për vitin e ardhshëm ose me 136 milionë euro. 12 million euro për Inceneratorin e Tiranës.”-tha Erisa Xhixho, nënkryetare e PL.

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • zefi: 11/11/2023 14:05

  Keto jane prostitutat e Like floririt.

  Përgjigju
 • Peshkopi: 11/11/2023 13:51

  Mos u lodhni me fol se nuk ka me PL,u fundos PL bashke me IM dhe Monja

  Përgjigju
 • babi cu be me partine rron akoma: 11/11/2023 13:37

  phyy hajdutet e djallit akoma gjalle jane

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

'Ishte bërë i padurueshëm! Planin e realizova me motrën!' Zbardhet dëshmia e djalit që ekzekutoi të atin në Durrës! Trupin e groposën në kasolle

'Ishte bërë i padurueshëm! Planin e realizova me motrën!' Zbardhet dëshmia e djalit që ekzekutoi të atin në Durrës! Trupin e groposën në kasolle