Byreçka furre me mish të grirë nga zonja Albana

Byreçka furre me mish të grirë

Përbërësit:

 • 500 gr miell
 • 200 ml qumësht
 • 1 vezë
 • 50 ml vaj
 • 15 gr maja e butë
 • Pak kripë, pak sheqer

Mbushja:

 • 400 gr mish i grirë
 • 2 qepë të thata
 • 2 qepë të njoma
 • 200 gr djathë i butë pice
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Zëmë brumin me majanë e butë të tretur në qumësht. E lemë brumin të vijë për rreth 30 minuta. Ndërkohë kaurdisim qepën e thatë dhe të njomë të grirë imët së bashku me mishin e grirë.

Pasi brumi ka qëndruar, hapim petët sa një pëllëmbë dore. Bëjmë një ndarje me thikë deri në gjysëm të petës dhe e mbushim me kaurdisjen e qepës me mish të grirë. Shtojmë djathë të grirë kaçkavall dhe bëjmë mbylljen e petës në formë trekëndëshi, anësoret i punojmë me majën e pirunit. I lyejmë byreçkat sipër me furçë me vaj dhe i vendosim të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Revolta qesharake e ‘Foltores’, pse u arrestua Vangjush Dako

Revolta qesharake e ‘Foltores’, pse u arrestua Vangjush Dako