Byreçka të mbushura me kimë suxhuku nga zonja Albana

Byreçka të mbështjella me kimë suxhuku

Përbërësit:

 • 450 gr miell
 • 150 ml ujë
 • 1 fl kafe qumësht i vakët
 • 1 vezë
 • 1 lç kripë
 • 1 majë luge sheqer
 • 1 lgj vaj
 • Niseshte për hapjen e petëve

Mbushja:

 • 1 qepë
 • 1 pako suxhuk FIX
 • Piper i kuq
 • Kripë, piper i zi
 • Gjalpë për lyerjen e petëve

Përgatitja:

Zëmë brumin duke tretur në qumësht të vakët majanë me sheqerin dhe 2 lugë miell. Tek mielli shtojmë kripën dhe 1 vezë. Masën e majasë e shtojmë tek mielli së bashku me ujin e vakët. E zëmë brumin dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta.

Më pas krijojmë topthat e brumit dhe hapim petë mesatare. I lyejmë me gjalpë dhe shtrojmë suxhukun e grimcuar dhe qepën e grirë të cilën e kemi shtypur me dorë pasi kemi shtuar kripën dhe erëzat. Me okllai mbledhim petën, e heqim okllainë nga peta dhe mbledhim fundoret duke krijuar një rreth bosh në brendësi. I pjekim byreçkat në furrë në 180 gradë për 35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)