Byrek i Pashkëve nga zonja Albana

Byrek i Pashkëve

Përbërësit:

Për brumin:

 • 200 ml qumësht
 • 200 ml ujë
 • 1 lç kripë
 • 1 lç sheqer
 • 1 lç maja e thatë
 • 1 vezë
 • 50 ml vaj
 • 550 gr miell

Për mbushjen:

 • 3 patate
 • 300 gr produkte FIX
 • 2 qepë
 • Kripë, piper

Për lyerjen e byrekut:

 • 1 vezë
 • 2 lgj qumësht 

Përgatitja:

Në një enë vendosim qumështin, ujin e vakët, vezën, kripën, sheqerin dhe majanë e thatë. Më pas shtojmë vajin dhe miellin gradualisht. E punojmë mirë brumin dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.

Ndërkohë patatet i grijmë në rende, shtojmë qepët e grira imët, sallameritë e prera imët, kripë dhe piper.

Brumin e byrekut e punojmë sërish dhe e ndajmë në 4 pjesë. Hapim petën e parë, e lyejmë me gjalpë gjithë sipërfaqen dhe vendosim masë nga mbushja e përgatitur. Vendosim sipër petën tjetër, mbushje, përsëri petë dhe mbushje. Vendosim dhe petën e fundit, bëjmë një ngjeshje të byrekut dhe fillojmë e mbledhim role dhe më pas e rrotullojmë në formë kërmilli. E lemë 10 minuta të qetësohet dhe e lyejmë me të verdhën e vezës të trazuar me pak qumësht. E vendosim byrekun të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 35 minuta.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen