Byrek me djathë nga zonja Albana

Byrek me djathë

Përbërësit:

 • 500 gr miell
 • 1 lgj kripë
 • 1 lgj uthull
 • 1 lgj vaj ulliri
 • Ujë sa të marrë
 • Niseshte për hapjen e petëve

Mbushja:

 • 400 gr djathë
 • 4 vezë
 • 100 ml qumësht
 • Vaj për spërkatje

Përgatitja:

Në një enë vendosim ujin, uthullën, vajin e ullirit dhe kripën. I përziejmë bashkë dhe shtojmë miellin duke e trazuar. Zemë brumin dhe e ndajmë në kuleçë të vegjël dhe i hapim një e nga një me ndihmën e niseshtesë. Në çdo petë kur e shtrojmë në tavë e spërkasim me vaj. Në mes të petëve vendosim mbushjen me djathë të bardhë të thërrmuar, vezë dhe qumësht. Shtrojmë petët e tjera dhe e vendosim byrekun të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 40 minuta. Pasi e nxjerrim nga furra e spërkasim me gjalpë të tretur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D