Byrek me petë sfoliatë, mbushur me djathë dhe salçiçe të tymosura nga zonja Albana

Byrek me petë sfoliatë i mbushur me djathë dhe salçiçe të tymosura

Përbërësit:

  • 1 petë sfoliatë
  • 150 gr djathë të butë
  • 2 lgj majonezë
  • 2 qepë të njoma
  • 2 vezë të ziera
  • Salçiçe e tymosur / salçiçe speciale FIX

Përgatitja:

Hapim petën e sfoliatës dhe e lyejmë me majonezë. Shtrojmë djathë të butë të grirë, pak qepë të njoma të prera imët. Sipas dëshirës, nëse keni vezë të zjera i thërmojmë në sipërfaqen e petës dhe në buzët e petës vendosim salçiçet në seri. Mbledhim petën role dhe e presim  në byreçka të vogla. I lyejmë me të verdhë veze sipër dhe i spërkasim me pak djathë të grirë. I vendosim të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 35 minuta.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur