Byrek me petë të hedhur, proshutë dhe spinaq nga zonja Albana

Byrek me petë të hedhur

Përbërësit:

 • 300 gr miell
 • 200 ml ujë afërsisht
 • 45 gr maja
 • 5 gr sheqer
 • 5 gr kripë

Mbushja:

 • 300 gr spinaq
 • 150 gr djathë i butë pice
 • 6-8 feta proshutë e tymosur FIX
 • 1 qepë e madhe
 • 1 lgj oriz
 • Kripë

Për lyerjen e sipërfaqes së byrekut:

 • 2 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj majdanoz
 • 1 thelpi hudhër

Përgatitja:

Majanë e butë e vendosim në ujë të vakët me pak sheqer dhe 2 lgj miell dhe e lemë të aktivizohet për 10 minuta. Në një tas vendosim miellin e situr me kripën dhe ujin e vakët, shtojmë majanë e ardhur dhe e punojmë. E lëmë brumin të vijë për 4 orë në frigorifer. Më pas e punojmë sërish dhe e lëmë të vijë përsëri për 4 orë të tjera në frigorifer.

Pasi brumi ka ardhur hapim një petë të madhe të cilën e lyejmë pak vaj të aromatizuar me majdanoz të grirë. Vendosim mbi petë feta proshute, djathë të grirë, spinaqin, orizin e zjerë më përpara në ujë të bollshëm me kripë dhe qepën e kaurdisur. E mbledhim në formë roleje dhe sipërfaqen e lyejmë sërish me vajin e aromatizuar. E vendosim byrekun të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 20 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

U vra nga ish-partneri në Itali, funerali i Klodiana Vefës të shtunën në Shqipëri, bashkia italiane hap llogari bankare për dy fëmijët jetimë

U vra nga ish-partneri në Itali, funerali i Klodiana Vefës të shtunën në Shqipëri, bashkia italiane hap llogari bankare për dy fëmijët jetimë