Byrek me petë të pjekura me qumësht dhe vezë nga Albana

Byrek me petë të gatshme me qumësht dhe vezë

Përbërësit:

  • 1 pako petë të pjekura
  • 1 lt qumësht
  • 100 gr gjalpë
  • 100 ml vaj
  • 5-6 kokrra vezë
  • 1 lç sodë sipas dëshirës

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët dhe më pas shtojmë vajin dhe gjalpin e shkrirë dhe i trazojmë së bashku. Shtojmë qumështin, kripën, arrën moskat dhe pak sodë buke. Lyejmë me yndyrë tavën ose tepsinë dhe vendosim në të një petë të thatë si bazë. Petët e tjera i lagim mirë me qumështin me vezë dhe i shtrojmë mbi petën e thatë. Kështu vazhdojmë deri në përfundimin e petëve, nëse na tepron pak qumësht e hedhim sipër. E vendosim byrekun të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 30-35 minuta.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vala e të nxehtit po largohet, meteorologia për Report Tv: Pas të mërkurës do kemi rënie temperaturash

Vala e të nxehtit po largohet, meteorologia për Report Tv: Pas të mërkurës do kemi rënie temperaturash