Cakaj lobon për negociatat: Nuk duam favore, por atë që meritojmë! Polonia: Jemi avokati juaj

Cakaj lobon për negociatat: Nuk duam favore, por atë që meritojmë! Polonia: Jemi avokati juaj

Pritshmëritë e Shqipërisë për çeljen e negociatave në tetor nuk ngrihen mbi nevojën për ‘favore’ por mbi bazën e meritave. Është historike dhe e pa ndërmarrë nga ndonjë vend tjetër në rajon, zbatimi i reformës në drejtësi, krijimi i organeve të reja të gjyqësorit dhe dhënia e prekshme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”. Kështu deklaroi ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj gjatë takimit që po zhvillon në Poloni.

Gent Cakaj u takua me Ministrin e Jashtëm polak, Jacak Czaputoëicz për të diskutuar intensifikimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve, agjendën evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe koordinimin në kuadër të organizatave rajonale dhe ndërkombëtare.

Ministri Czaputoëicz vlerësoi reformat e ndërmarra nga Shqipëria dhe rekomandimin e Komisionit Evropian për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Ai e siguroi edhe një herë Ministrin Cakaj për avokatinë e fortë të Polonisë për një vendim pozitiv për hapjen e bisedimeve të Shqipërisë. Vendimi për Shqipërinë do të merret në mes të tetorit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë