Ç'do ndodhë sot në Kosovë? Marko Gjuriç shkel sërish në tokën shqiptare

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriç sot do të vijë në Kosovë. Gjuriç, sipas mediave në Serbi do të marrë pjesë në liturgjinë e Pashkëve ortodokse që mbahet në mesnatë në manastirin e Banjskës në Zveçan.

Leja për të ardhur në Kosovë i është dhënë nga Ministria e Punëve të Jashtme. Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme Rejhan Vuniçi ka thënë se kërkesa i është aprovuar në frymën e paqes dhe mirëkuptimit me rastin e festës, shkruan 'koha.net'.

“Pa marrë parasysh që është zyrtar, ai sikurse secili pelegrin tjetër e gëzon të drejtën që të lutet në cilëndo kishë që ai dëshiron. Rregullat do t’i respektoj ngase është përballur dhe është njohur me realitetin e ri në Kosovë dhe nëpërmjet tij, me këtë realitet është njohur secili zyrtar i shtetit serb”, ka thënë Vuniçi. Gjuriç më 26 mars është arrestuar në veriun e Mitrovicës pasi kishte hyrë në Kosovë ilegalisht, sepse atij i ishte ndaluar hyrja.

Policia e Kosovës e kishte arrestuar zyrtarin serb derisa ishte në një tubim në veri të Mitrovicës dhe i njëjti pasi që është sjellë në Prishtinë është dërguar deri në kufirin në Merdar për t’ua dorëzuar autoriteteve serbe. Ky veprim ka shkaktuar indinjatë tek serbët e Kosovës gjë që ka bërë që Lista Serbe të dal nga koalicioni qeverisës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Sherr mes dy personave në Librazhd, njëri plagoset me sende të forta