Charles Michel: Rrugës për në Kiev! Diskutime për dërgesat e armëve

Charles Michel: Rrugës për në Kiev! Diskutime për dërgesat e armëve

Charles Miche, foto nga Kenzo Tribouillard

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel njoftoi sot se ishte rrugës për në Kiev për të diskutuar me presidentin Volodymyr Zelensky se çfarë "masash konkrete" mund të marrë Evropa për të mbështetur Ukrainën.

“Jam rrugës për në Kiev”, tha Michel në një video që postoi në llogarinë e tij në Twitter, duke thënë se do të takonte Zelensky, si dhe kryeministrin dhe anëtarët e parlamentit.

Shefi i BE-së tha gjithashtu se ai do të diskutojë me presidentin Zelensky dhe ekipin e tij se cilat janë masat konkrete që mund të zhvillojmë për t'u siguruar që ata janë më të fortë dhe më të fuqishëm. Zelensky ka bërë thirrje për tanke të rënda moderne, të dizajnuara nga perëndimi, ndërsa shumë nga aleatët e Ukrainës kanë njoftuar planet për të rritur mbështetjen e tyre ushtarake për Kievin këtë muaj.


Lajmi kryesor:

Zelensky në Davos kërkon më shumë armatim nga Perëndimi! Kreu i Pentagonit në Berlin, mbledh 50 homologët në takim! Kievi: Hetimi për helikopterin përfshin të gjitha pistat


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Samiti për demokraci, Osmani thirrje vendeve që nuk e njohin Kosovën: Njihni shtetësinë tonë! Do fitoni aleat të përkushtuar, jo vetëm një vend mik

Samiti për demokraci, Osmani thirrje vendeve që nuk e njohin Kosovën: Njihni shtetësinë tonë! Do fitoni aleat të përkushtuar, jo vetëm një vend mik