‘Charteri tregon dinjitet për vendin’, Berisha-Peleshit: I duket harxhim një avion 50 mln euro për shuarjen e flakëve, një udhëtim i Ramës na kushton 200 mijë euro

‘Charteri tregon dinjitet për vendin’, Berisha-Peleshit: I duket harxhim një avion 50 mln euro për shuarjen e flakëve, një udhëtim i Ramës na kushton 200 mijë euro

Ish-kryeministri Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar debatin e ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi me deputetët e opozitës, ku në fokus ishte charteri me të cilin lëviz kryeministri Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, Berisha shkruan se deklarata e Peleshit se charteri i jep dinjitet vendit edhe qesharake.

Sipas Berishës, Peleshit i duket e kotë që një vendi vogël si Shqipëria të ketë një avion për shuarjen e  flakëve, por ndërkohë mbajnë charter që harxhon 200 mijë euro në një udhëtim.

“Ministri i Mbrojtjes zgjedh të mbrojë Ramën dhe avionin e tij në dispozicion por jo jetën dhe pasuritë publike të qytetarëve. Deklarata qesharake e Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi për zjarret e shpeshta që kanë përfshirë vendin, pasqyron qartë qëllimin e vetëm të qeverisë, i cili lidhet vetëm stërluksin e qeveritarëve dhe me vjedhjen dhe jo mbrojtjen e pasurive të vendit dhe jetës së qytetarëve.

Niko Peleshi ka thënë se është e panevojshme për një vend të vogël si Shqipëria që të ketë një avion të sajin për shuarjen e flakëve sepse kushton rreth 50 milion euro. Pra, Nikos dhe shefit të tij i duket harxhim i kotë një mjet i cili përveçse garanton siguri në raste emergjencash, është gjithashtu i nevojshëm për një vend me verë të nxehtë si Shqipëria për të mbrojtur pyjet nga zjarret”, shkruan Berisha.

Një ditë më parë, Peleshi ishte thirrur nga opozita në Komisionin e Sigurisë për të diskutuar mbi situatën e zjarreve në vend dhe kapacitetin që kanë autoritetet tona për të shuar falkët. Peleshi tha se Shqipëria nuk ka mundësi ekonomike të blejë një avion 50 milionë euro, pasi është shumë i kushteshëm, por përveç kësaj kushton edhe kostoja e mirëmbjatjes jashtë vendit, pasi në Shqipëri nuk ka kompni që merren me shërbime të tilla.

Peleshi debatoi me deputetët demokratë Ervin Salianji dhe Ferdinad Xhaferraj. Salianji e pyeti ministrin nëse është normale që kryeministri të lëvizë me charter, ndërkohë nuk kemi një avion për shuarjen e flakëve. Peleshi u përgjigj se charteri tregon dinjitetin e një vendi, ndërsa nuk mungoi një përgjigje nga Xhaferraj i cili tha se kjo tregon arrogancën dhe korrupsionin e kësaj qeverie

.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zefi: 28/06/2022 17:06

  Po ti mo byth qire kur ishe kryeminister me ç'fare udhtoje?po kryetarja yte e parlamentit Zhozefine qe shetiti boten me ç'fare parssh udhetonte o kriminel non grata.

  Përgjigju
 • klara: 28/06/2022 12:40

  sala ka harruar qe i ka shit vet edhe tani ka goj i kerkon llogari edit , nongrate e poshter

  Përgjigju
 • bruno: 28/06/2022 12:39

  Rama po punon per te miren e vendit se po te ishe ti ne krye do kishim marr fund me koh do ishim djegur te gjall o hajdut

  Përgjigju
 • Partia non gratave: 28/06/2022 11:54

  Po a i ke shit ti mer plak matuf ca del e fol kot tashi lart e posht pa piken e sensit hajdut

  Përgjigju
 • Sali mashtruesi: 28/06/2022 11:53

  I forte esht qe shko e thote keto gjera kur e din shume mire qe vete i ka shit t gjitha mjetet qe ne kemi pas ne shqiperi

  Përgjigju
 • Henri: 28/06/2022 11:46

  Akoma ke goj me fol ti o.Po ato avion qe neve na mungojne i shite dhe i prishe ti o hajdut po mos na trego prralla me mbret tani

  Përgjigju
 • Joti: 28/06/2022 11:43

  Pse e nxirrni akoma kte plehun mo boll e kemi ngju se ky mut e shkatrroj shqiprin

  Përgjigju
 • Shaban: 28/06/2022 11:43

  E o sale po muhabetet qe shpif lart e posht tregoj andej nga varrezat me ata rob qe ke vrar hajdut,su bere ti tflasesh per ramen

  Përgjigju
 • Arind: 28/06/2022 11:42

  Boll u more me thashetheme Berishe por shif punet e tuja

  Përgjigju
 • Erald: 28/06/2022 11:42

  Aman o kur flet edhe ku qe i vuri flaken vet gjith shqipris.. kur do vij qjo dit te zhdukesh te bim rehat

  Përgjigju
 • Amri: 28/06/2022 11:41

  E prisja qe te dilte e te fliste ky non grata…se vec per fjale te kota e ka mendjen me vjen keq qe rrethohemi nga njerez te tille si Saliu kaq te ulet e te pafytyre

  Përgjigju
 • Fredi: 28/06/2022 11:39

  Si ska turp ky non grata qe akoma vazhdon e flet …vec budallelleqe flet mira ta ben Rama qe te injoron fare se ashtu e meriton tii

  Përgjigju
 • franci: 28/06/2022 11:39

  mbaj vendin qe te takon mos fol idiotlliqe

  Përgjigju
 • linda: 28/06/2022 11:38

  po ti ne kohen tende vetem ke vjedhur si ke ftyr dhe flet keshtu per ramen

  Përgjigju
 • fran: 28/06/2022 11:32

  nese eshte si thua ti keshtu 200 mije euro shqiperia do kishte falimentuar me kohe , plus nuk jemi ai vend qe kryeministri ta kete kete lluks po ti je nji injorant qe sta ka njeri shoqin

  Përgjigju
 • serxho: 28/06/2022 11:31

  po ku ke ftyre ti te dalesh e te thuash keto gjera o non grada, po ti je turpi me i madh i ketij vendi

  Përgjigju
 • vini: 28/06/2022 11:28

  foli ky hajduti qe ne kohe te vet levizte per vete, vetem ti ske goje me fol o sale

  Përgjigju
 • Gresa: 28/06/2022 11:27

  Po ik o berishe mos fol palidhje Rama ska koh te merret me ty se eshte ne ndihme te popullit.

  Përgjigju
 • Lori: 28/06/2022 11:27

  Nuk e di se ca halli ka me avionin e Rames ky lloj njeriu si ska turp.

  Përgjigju
 • gezim: 28/06/2022 11:26

  o plere po ato avione qe kemi mungese sot, vine si shkak se i ke shit ti te gjitha ne kohen kur ishe ne pushtet

  Përgjigju
 • Reni: 28/06/2022 11:24

  Kemi kenaqesin tju prezantojm shpifesin me te madh te kohes nuk e kuptoj si mund ti besojm ketij njeriu kur sdi as te bej llogarit

  Përgjigju
 • Meri: 28/06/2022 11:23

  Se kuptoj se si ka guxim dhe del neper media dhe jep deklarata ose komente ne lidhje me politiken kur e di qe per politike ky person sben me

  Përgjigju
 • Arta: 28/06/2022 11:23

  Po cthua me sale me duket ke harruar se si funksion shteti dhe sesi behen procedurat

  Përgjigju
 • Turi: 28/06/2022 11:10

  E hartove veten sali ku vetem ti e familja jote e ato qe solle mga maja e malit hanin buk ktu se e kishe kthyer vendin ne nje sektor privat ku beje ca te doje

  Përgjigju
 • azem: 28/06/2022 11:09

  Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij.

  Përgjigju
 • Titi: 28/06/2022 11:09

  Rames i kushton 200mij euro udhetimi ty te shkone 200 miljon euro nje segment rrugor apo e harrove veten plak i keq

  Përgjigju
 • Alfred: 28/06/2022 11:08

  O berishe po ato jetet e marra ne 21 janar? Sa kushtojne?

  Përgjigju
 • azem: 28/06/2022 11:08

  Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.

  Përgjigju
 • Redi: 28/06/2022 11:07

  Hahahaha po o berishe si t thuash ti haahaha tdoli gjumi ti ?

  Përgjigju
 • Lea: 28/06/2022 11:06

  Berisha nuk ka me ca flet doli keq e ne gjyqin qe hapi per ramen e tani flet per udhtime nuk i vjen turp

  Përgjigju
 • Frenki: 28/06/2022 11:05

  Nuk ka ca ben berisha e meret me keto budalliqe

  Përgjigju
 • titi: 28/06/2022 11:04

  po ik o sale shiko kush e ka tegun apo 100 mij euro ke gjithesej ti hahahaahahaha

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Tabaku: Standartet dhe vlerat e BE nuk mund të jenë për shitje! Procesi i integrimit rrezikon të kthehet në nul

Tabaku: Standartet dhe vlerat e BE nuk mund të jenë për shitje! Procesi i integrimit rrezikon të kthehet në nul