Cheesecake me luleshtrydhe nga zonja Albana

Cheesecake me luleshtrydhe

Përbërësit:

 • 250 gr luleshtrydhe
 • 240 gr biskota
 • 40 gr sheqer kaf
 • 120 gr gjalpë
 • 1 fletë xhelatine
 • 130 ml pana ​​të freskët
 • 120 gr krem djathi
 • 150 gr kos me pak yndyrë
 • 80 gr sheqer pluhur
 • 1 lime / limon
 • 80 gr mjaltë

Përgatitja:

Për bazën e ëmbëlsirës, përziejmë biskotat së bashku me sheqerin kaf derisa të përftojmë një pluhur. Shtojmë gjalpin e shkrirë, e përziejmë me lugë dhe e kalojmë në një tavë të sheshtë ëmbëlsirash duke e formuar mirë me anën e pasme të dorës.

Vendosim fletën e xhelatinës në një tas me ujë të temperaturës se ambjentit. Ngrohim 70 ml krem pana ​​të freskët në një tenxhere. Kur kremi të jetë i nxehtë, shtojmë fletët e xhelatinës që të shkrihen. Ndërkohë në një enë të madhe përziejmë kremin e djathit me kosin, sheqerin pluhur, pjesën tjetër të panës, mjaltin dhe lëkurën e limonit. I përziejmë me rrahëse elektrike derisa të përftohet një masë homogjene. Më pas, shtojmë kremin me xhelatinën e shkrirë. Me anë e një spatule vendosim kremin mbi bazën e biskotave duke e niveluar mirë. E vendosim ëmbëlsirën të pushojë në frigorifer për rreth 3 orë. Më pas e dekorojmë sipas dëshirës me luleshtrydhe dhe e shijojmë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Emërime nepotike në Bashkinë e Kavajës, Finsik Qosja punëson djalin e tezes, dhëndrin, krushkën në poste kyçe

Emërime nepotike në Bashkinë e Kavajës, Finsik Qosja punëson djalin e tezes, dhëndrin, krushkën në poste kyçe