‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot (VIDEO)

Koncerti simfonik vokal “Një natë ëndrrash” mbahet sot në orën 19.00 në skenën e ‘Operas’ me romancën e melodisë “Rome dhe Zhuljeta”, si dhe kryeveprat e mjeshtreve të kompozicionit si Çajkovski, Rosini apo Bah.

Pas premierës në Tiranë, shfaqja ‘Luba’ me regji të Armand Borës e autor Ylljet Aliçkën, i sjell publikut sot dhe nesër në orën 19.00 tek “Eksperimentali” teatrin ‘playback’ si risi dhe dramën e diktaturës, në një histori dashurie.

Shfaqja “Edmond” me regji të çiftit Andia Xhunga e Indrit Çobani, vijon të shfaqet sot dhe nesër orën 19.00 në skenën e Teatrit Kombëtar, me një kast të përzgjedhur aktorësh.

Teatri i Kukullave pret sot dhe nesër në orën 10.30 dhe 11.30  vogëlushët për tu argëtuar e reflektuar me  përrallën klasike ‘Rosaku i shëmtuar’ me regji të Paolo Comentale në sallën ‘Tonin Harapi’.

Sot në Ditën e Kujtesës, pranë shtëpisë botuese “Berk” në orën 18.30, përkthyesja Aida Baro dhe publicisti Agim Baci do të mbajnë një  bisedë mbi librin e Primo Levit “A është vallë njeri?”.

Teatri ‘Petro Marko’ në Vlorë ka çelur siparin e aktiviteteve me shfaqjen ‘Profesionisti’ që vijon të mbahet sot e nesër në orën 19.00 me regji të Leka Bungos e pjesëmarrjen e aktorit Viktor Zhusti.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

‘Mjekët e Juventusit më zbuluan tumorin’, Emre Can: Do iu jem gjithmonë mirënjohës, s’ka rëndësi sa para ke

‘Mjekët e Juventusit më zbuluan tumorin’, Emre Can: Do iu jem gjithmonë mirënjohës, s’ka rëndësi sa para ke