Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në botë? Kontrolloni nëse jeni ju në këtë listë

Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në botë? Kontrolloni nëse jeni ju në këtë listë

Mundimi për të gjetur një fjalëkalim të fortë mund të jetë bezdisëse për të gjithë. Por nëse doni që emailet tuaja, bankat në internet dhe shumë llogari të tjera,  të jenë të sigurta nga kthetrat e hacker-ave, do ju duhet të bëni një përpjekje.

NordPass, mjeti i menaxhimit të fjalëkalimeve nga ekipi pas NordVPN, bashkëpunoi me studiues të pavarur për të lëshuar studimin e tij të 200 fjalëkalimeve më të zakonshme të përdorura në 2023.  Nga 20 fjalëkalimet më të zakonshme në botë, 17 mund të hapen në më pak se një sekondë, prandaj mendoni dy herë përpara se të vendosni të vendosni “123456” ose “fjalëkalimin” për të siguruar llogaritë tuaja në internet.

Këshilla

Ndryshoni rregullisht fjalëkalimet tuaja

Fjalëkalimet duhet të jenë të paktën 20 karaktere dhe të përfshijnë numra, shkronja të mëdha dhe të vogla dhe simbole të veçanta.

Përmbahuni nga përdorimi i informacioneve si ditëlindjet, emrat ose fjalët e zakonshme.

Mos përdorni të njëjtin fjalëkalim për më shumë se një site.

Kaloni te çelësat e kalimit ku mund të përdorni një gjurmë gishti, skanim të fytyrës ose pin për të hyrë në një pajisje ose aplikacion.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Ernest Muçi shënon në fushë, jashtë stadiumit 'tym dhe flakë' nga përleshja e ultrasve (VIDEO)

Ernest Muçi shënon në fushë, jashtë stadiumit 'tym dhe flakë' nga përleshja e ultrasve (VIDEO)