Çorba e Përmetit me trahana nga zonja Albana

Çorba e Përmetit me trahana

Përbërësit:

 • 3 lgj trahana
 • 3 lgj gjalpë
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë
 • Spec djegës
 • Kripë, piper i zi
 • Bukë sipas dëshirës
 • Djathë i bardhë sipas dëshirës

Përgatitja:

Qepën e presim imët dhe e kaurdisim me vaj ulliri duke e zbutur me pak kripë. Kaurdisim trahananë dhe shtojmë pak ujë të vakët që mos të kokrrizohet. Më pas shtojmë ujë të nxehtë dhe rregullojmë shijen me kripë dhe piper.

Fetat e bukës i presim në kubikë, sipër shtojmë trahananë dhe djathin e bardhë të thërrmuar.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 26/04/2023 03:43

  Kolonja perdor nje variant te ngjashem,por ne vend te qepes perdor presh dhe piper te kuq djeges,kurse Permeti nuk perdor as qepe,as vaj,vetem gjalpe.Kjo recete duhet te jete nga ndonje zone e varfer e Permetit qe dikur nuk kishin mundesi per gjalpe.Receta klasike qe perdor Permeti eshte pasi skuqet vetem me gjalpe trahanaja shtohet uji,kripa dhe trazohet ne zjarr derisa fillon te trashet dhe me vone shton kubike buke (krutone) dhe siper sperkatet me cingaridhe derri te skuqura ne gjalpe,ose sallam i skuqur vecan ne gjalpe.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja