Coronavirusi, pacienti 1 i Napolit i shëruar: Një ëndërr e keqe, si një rob lufte, nuk do t'ia uroja as armikut

"Ky virus është si dora e fundit në lojën e pokerit, mund të fitosh dhe të shërohesh soe mund të humbasësh gjithçka, edhe jetën”, - thotë Francesco, avokati 49-vjeçar, pacenti i parë në Napoli i cili e kishte kontaktuar infeksionit 25 ditë më parë në Cotugno, dhe më në fund dje doli nga spitali dhe u krhye në shtëpi.

"Kjo është një luftë. Në spital u ndjeva si i burgosur i luftës. Për 25 ditë pashë njerëz që vuanin. Rreth 13 ditë kam qenë i vetëm, unë dhe aparatet e frymëmarrjes. Këtë eksperiencë nuk do tja uroja as armikut tim”.

Duke folur për gazetarët e shumtë, Francesco  tha gjithashtu: Uroj që të ketë qenë një ëndërr e keqe. Zgjohesh dhe e gjen veten në një botë tjetër. Shpresoj që kjo luftë do të përfundojë së shpejti për të gjithë”.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Bie kurba në Itali, ulen vdekjet dhe të infektuarit, rekord të shëruarit! 889 viktima në 24 orë! SHBA mbi 100 000 të infektuar


I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital