COVID/ Italia ‘mbyll’ kufirin! Operatorët: Jo të gjitha kompanitë rimbursojnë biletat! Testi PCR rrit kostot, të hiqet

Nëse nuk do të udhëtoni drejt Italisë për arsye pune, shkolle apo urgjencë, ju nuk do të mund të kaloni kufirin. Ky ishte vendimi i Ministrisë së Shëndetësisë italiane pasi Shqipëria është vendosur sërish në zonën e rrezikut pasi numri i të infektuarve me COVID-19 është rritur. Megjithatë, a do të rimbursohen biletat e qytetarëve. Report Tv ka pyetur agjencitë turistike.

"Biletat që janë prerë gjatë kësaj periudhe kohore, kompanitë ajrore secila ndjek politikat e veta. Ose kthen biletën ose e përdor për një kohë të dytë"

"Kompani të ndryshme kanë politika të ndryshme. Wizz air ka ofruar siguracion që shoqëronte vlerën e biletës. Çdo ndryshim i jepte udhëtarëve mundësinë për të ndryshuar datën. Udhëtarët e tjerë e kanë të pamundur të përfitojnë", tha operatori turistik, Besnik Vathi.

Tashmë e vetmja shpresë e agjencive turistike është që këto masa të mos zgjasin gjatë.

"Shpresoj që data 15 dhjetor të jetë e fundit pasi na presin festat e fundvitit.  kemi para edhe festat e nëntorit dhe është fundjavë e gjatë dhe njerëzit kishin planifikuar të shkonin", u shpreh Alberta Zani.

Sakaq operatorët turistikë kanë edhe një apel për qeverinë shqiptare pasi rregullat e vendosura kanë ndikim të drejtpërdrejtë edhe tek ata.

"Shteti shqiptar të heqë testet pcr në hyrje qoftë për të huajt qoftë për shqiptarët. Vendosja e këtij testi nuk ka asnjë efekt pozitiv, vetëm rrit kostot e udhëtimit", thanë ata.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Marrëveshja me SHBA për trashëgiminë kulturore, Ministrja e Kulturës: Do luftojmë trafikimin e objekteve të trashëgimisë kulturore