COVID/ Merkel vaksinohet me dy vaksina të ndryshme, pas dozës së parë me AstraZeneca, zgjedh Moderna

Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mori sot dozën e dytë të vaksinës kundër Covid, ku zgjodhi Modernën, ndërsa për dozën e parë pati injektuar atë të AstraZeneka.

Kjo u njoftua nga zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seiber, i cili specifikoi se Merkel ka zgjedhur vaksinimin heterolog, pra me dy doza të ndryshme vaksinash.

Të njëjtën gjë ka bërë më parë edhe kryeministri i Italisë, Mario Draghi, i cili zgjodhi dozë të dytë atë të AstraZeneca. Kryeministri italian njoftoi vendimi e tij, duke nënvizuar se "vaksinimi heteorologjik funksionon".

J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

  • Covidja: 23/06/2021 05:09

    Po pse valle nuk u vaksinua me astra Zeneca???? Shumica e shqiptareve e ka bere..

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

VIP-at në fillim të karrierës dhe tani! Ja si kanë ndryshuar stilin gjatë viteve dhe si po lënë ‘gjurmët’ e tyre ne modë