Covid në Ballkan/ Rumania regjistron 1767 raste infeksioni dhe 47 viktima

Pandemia e shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit vazhdon të mbajë të mbërthyer Rumaninë.

Gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 1767 raste të reja të prekur nga Covid, dhe 47 viktima, teksa numri i përgjithshëm i atyre që kanë humbur jetën prej fillimit të pandemisë është rritur në 4550, kurse totali i infeksioneve ka shkuar në 116 415.

Kroacia ka regjistruar gjatë 24 orëve të fundit 204 raste të reja infeksioni dhe 2 vdekje.

Sipas autoriteteve shëndetësore, numri i përgjithshëm i personave të identifikuar të prekur nga Covid është rritur në 15 340 kurse totali i viktimave ka shkuar në 257. Gjithashtu ka patur edhe rreth 13 800 pacientë të shëruar.

Sllovenia ka patur 136 raste të reja të identifikuar me Covid dhe 1 viktimë gjatë 24 orëve te fundit.

Sipas Minsitrisë së Shëndetësisë, numri i përgjithshëm i rasteve të infeksionit, që prej fillmit të pandemisë, ka shkuar në 4694 kurse totali i vdekjeve është 143.

Mali i Zi gjatë 24 orëve të kaluara pati 296 të prekur nga infeksioni dhe regjistroi gjithashtu edhe 8 viktima.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, totali i infeksioneve në vend është rritur në 9138 kurse numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar ne 146

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Partitë e reja të dala nga e djathta mendoni se do ta dëmtojnë Partinë Demokratike në zgjedhje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Veliaj ironizon Bashën dhe Kryemadhin: Njëri e ka mendjen te gjobat, tjetra dalldisi dhe thotë nuk ka COVID! E kuptoni kë kemi përballë?