Covid, një studim italian zbulon të parat gjene që rrisin rrezikun e koronavirusit

Studimi i parë i madh në botë, është ai italian, ‘që shtrëngon rrethin’ rreth gjeneve që përcaktojnë ndjeshmërinë e ndryshme të qenies njerëzore ndaj Covid-19.

"Të dyshuarit" e parë u identifikuan falë inteligjencës artificiale në Universitetin e Sienës. 

Projekti i madh kërkimor Gen-Covid, përmes bashkëpunimit të 35 spitaleve në të gjithë Italinë, do të analizojë ADN-në e dy mijë njerëzve deri në verë.

Rezultatet e marra në 130 pacientët e parë janë prezantuar në konferencën e Shoqatës Evropiane të Gjenetikës Njerëzore.

"Ne kemi përdorur një qasje plotësisht të re që vlerëson ‘pacientin individual’, kështu që do të jetë më e lehtë të gjenden terapi të personalizuara kundër Covid-19", 0 shpjegoi Alessandra Renieri, profesore në Universitetin e Siena dhe drejtoreshë e Njësisë së Gjenetikës Mjekësore.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë ndryshime në qeveri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Gjykata e Apelit e liroi, Agim Kajmaku lë spitalin, do paraqitet në Prokurori 2 herë në muaj