Regjistrohen 594 raste të reja dhe 8 viktima nga koronavirusi në vend! 140 pacientë marrin trajtim në spitalet COVID

Infektivi

TIRANË- Gjatë 24 orëve të fundit, si rezultat i 3180 testimeve, janë regjistruar 549 raste të reja me koronavirusi në vendin tonë. Ndërkohë betejën me armikun e padukshëm nuk mundën ta fitonin 8 qytetarë: 4nga Tirana të moshave 58-87 vjeç, 1 Gjirokastra 69 vjeç, 1 nga Durrësi 74 vjeçe, 1 nga Vlora 81 vjeçe, dhe 1 qytetar nga Berati 82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se rastet e reja janë identifikuar në këto Bashki:

237 në Tiranë, 45 në Durrës, 43 në Fier, 33 në Shkodër, 32 në Elbasan, 23 në Berat, nga 16 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 14 në Lushnje, 11 në Vlorë, nga 8 qytetarë në Gjirokastër, Mallakastër, nga 7 qytetarë në Krujë, Vorë, Patos, Dimal, nga 6 qytetarë në Kukës, Lezhë, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Devoll, nga 4 qytetarë në Gramsh, Kuçovë, Roskovec, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Himarë, Korçë, Peqin, nga 2 qytetarë në Kolonjë, Tepelenë, Konispol, Delvinë, Mirditë, Tropojë, Has, Pukë, Vau i Dejës, nga 1 qytetar në Shijak, Kavajë, Dibër, Selenicë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Pogradec, Skrapar, Cerrik, Librazhd.

Në të gjithë vendin janë 6726 pacientë aktivë me COVID-19, ku në spitalet COVID po marrin trajtim 140 pacientë, nga të cilët 11 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orë janë shëruar 304 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 171.034.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Statistika (22 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        594

Të shëruar në 24 orë      304

Të shtruar në spitale       137

Humbje jete në 24 orë    8

Testime ditore                3180

 

Testime totale              1,276,392

Raste pozitive                180,623

Raste të shëruara            171,034

Raste Aktive                     6726

Humbje jete                      2,863

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3352

Fier                 816

Durrës            763

Shkodër         462

Elbasan          259

Gjirokastër      188

Berat              181

Korçë              179

Lezhë             176

Vlorë               142

Kukës             141

Dibër               67

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Varianti 'Omicron', rikthehet pasiguria për udhëtimet