Covid-19 - ‘Viktima ideale e pandemisë’, Greqia me vetëm 83 viktima. Pse?

Në Greqi, numri i përgjithshëm i rasteve të identifikuar me Covid-19 është 1884 kurse numri i vdekjeve nga infeksioni është 83.

Në letër, në fund të muajit shkurt, Greqia u paraqit si viktima ideale e pandemisë: sistemi i saj shëndetësor është i gjymtuar nga një dekadë e shkurtimeve buxhetore kurse zakonet sociale në të frekuentuarin gjatë të bareve dhe me ahumë kontakte me turistët e huaj ishin mjedisi ideal për përhapjen e koronavirusit.

Rezultati dukej të ishte një shkallë e pashmangshme e lartë e infeksioneve e cila do çonte në permbytje të sistemit shëndetësor dhe mashmangshmërisht një vdekshmëri tragjike shumë e lartë. Në vend të kësaj, midis vendeve të prekura, Greqia duket se është një nga ato që ka reaguar më së miri. Pse? Ndoshta ajo ka meritën se ka kopjuar Italinë aty ku duhet.

Ditët e çmuara të avantazhit

Rasti i parë i Covid-19 në republikën helene doli më 27 shkurt, gjashtë ditë pas rastit të parë në Itali. Por në vend që të priste viktimat e para, Athina miratoi një përgjigje "italiane" me mbylljen e shkollave dhe ndalimin e grumbullimeve publike. Një reagim që parashikonte edhe distancimin shoqëror ndërkohë që në shumicën e vendeve të tjera kjo ndodhi një apo dy javë pas shfaqes së rasteve dhe viktimave të para.

Një studiues me origjinë greke i Kolegjit Mbretëror në Londër, Filippos Filippidis, dha këtë shpjegim.

"Greqia ishte, në një farë kuptimi, me fat rasti i parë i saj pozitiv u shfaq teksa në Itali kishte nisur drama dhe Athina zyrtare reagoi shpejt dhe në mënyrë efektive më shumë se shumica e vendeve europiane. Merita i takon edhe popullit grek që respektoi rregullat e imponuara nga qeveria.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 610 viktima në Itali! 90 mijë vdekje në botë. 2000 viktima në një ditë në SHBA.


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)