Covid-19-Instituti i Lartë i Shëndetit në Itali: Mosha mesatare e viktimave rreth 80 vjeç, kryesisht burra me patologji. Alarmi mbetet!

Kreu i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali, Silvio Brusaferro tha se "Fotografia e grafikut të pandemisë konfirmon skenarin e ditëve të kaluara dhe na jep indikacione mbi efektivitetin e masave izoluese"

Brusaferro tha se "Kurba na tregon qartë një situatë rënieje dhe kjo është një shenjë pozitive, por nuk duhet të na lejojë të hedhim ulim vigjilencën”, duke shtuar se "Aksionet e ndërmarra janë të rëndësishme por nuk duhet të mashtrojmë veten se situata është zgjidhur. Masat janë thelbësore për të ruajtur kurbën e infeksionit dhe uljen deri në pragun kur një i infektuar mund të infektojë vetëm një”.

Pastaj Brusaferro tregoi ​​disa të dhëna për përhapjen e epidemisë. Sipas tij, mosha mesatare e viktimave të Covid-19 është "rreth 80 vjeç, kryesisht burra dhe me patologji të shumta".


Lajmi kryesor:

Covid-19, në Itali regjistrohen 570 viktima dhe 1985 të shëruar në 24 orë. Rreth 17 mijë viktima në SHBA, hapen varre masivë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Dy aksidente në Korçë pak para mesnate, 60-vjeçari përplaset nga makina