Covid-Japoni, rekord i ri ditor infeksionesh në Tokio, shumë të prekur nën 30 vjeç

Me 56 infeksione të reja të regjistruara në 24 orët e fundit, për një total infeksionesh prej më shumë se 6000, Tokio, në Japoni ka shënuar një rekord të ri ditor të rasteve të koronavirusit që nga fundi i majit, kur u hoq gjendja e jashtëzakonshme.

Ndër infeksionet e identifikuara në metropolin Tokio, më shumë se gjysma janë nën moshën 30 vjeç.

Rastet e Covid  në Tokio kishin treguar një prirje rënëse përgjatë gjithë muajit të kaluar dhe si pasojë më 25 maj u vendos të lehtësoheshin masat e kufizimeve të emergjencës shëndetësore në 5 prefektura të arkipelagut, përfshirë kryeqytetin.

Në shkallë vendi, Japonia ka raportuar një total prej mbi 18 mijë raste dhe rreth 1000 viktima që nga fillimi i pandemisë


Lajmi kryesor:

Covid/ Ulet numri i vdekjeve në Itali, regjistrohen 8 viktima! Rekord në SHBA, 40 mijë raste të reja infeksioni në një ditë


  • Sondazhi i ditës:

    Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?×

Lajmi i fundit

John

Maqedonia e Veriut merr vendimin: Dozë e tretë vaksine për qytetarët mbi 60-vjeç