Dalin detaje të reja,Wikileaks
shpërthen një tjetër “bombë”

Dalin detaje të reja,Wikileaks<br />shpërthen një tjetër “bombë”
Ndërkohë në Shtëpinë e Bardhë, demokratët, FBI dhe analistët duket se janë të zënë me përgjimet dhe marrëdhëniet me rusët, rrjeti informative ndërkombëtar Wikileaks ka shpërthyer një bombë të rë. Të 8.761 faqet që ata kanë botuar çojnë në zbulimin e detajeve  të pabesueshme të teknikave të spiunazhit të përdorura nga CIA, duke përfshirë “gimmicks” që do të tingëllojë si diçka nga “science fiction”.

Në kuadër të cyber- teknologjisë, agjencia është në gjëndje të përdorë Samsung Smart TV për të dëgjuar bisedat.

Kjo padyshim që është vetëm maja e ajsbergut, duke patur parasysh se sot një numer i madh i pajisjeve të brendshme janë të lidhura në internet, sigurimin e portave të ndryshme për ndërhyrës të mundshëm të vendosur në monitorim.

Duke paraqitur “Vitin Zero”, si pjesa e parë e një serie të rrjedhjeve të koduara “Vault 7”, Wikileaks bëri me dije se më shumë zbulime janë të vendosura të nxjerrin në ditët pasuese. Publikimi i dokumenteve mund të ketë pasoja serioze, duke pasur parasysh përmbajtjen e tyre:
 
1) Detajet e programit “Angel”, krijuar nga amerikanët dhe britanikët.

2) Shpalljen se CIA në distancë mund të kontrollojë çdo të ri të gjeneratës së telefonit celular të përdori atë si një bug.

3) Pranine e një qëndre të CIA-s në konsullatën amerikane në Frankfurt, e cila përfshin informatat e mbledhura në Evrope, Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

4) Aftësinë për të infektuar njësitë e kontrollit të përdorura nga makinat dhe automjetet e rënda, të tilla si kamione të artikuluar.

5) Ekzistencën e një ndarje të veçantë të shërbimeve të inteligjencës, në selinë Langley,Virginia, e cila zhvillon viruset dhe metodat e tjera të infiltrimit në internet.

6) Aftësinë për të goditur sistemet e koduara që mbrojnë telefonat mobile ose kanale të tilla si Whatsapp, apo Telegram.

7) Ekzistencën e një baze të dhënash të mëdha të mbledhura nga amerikanët që përmbajnë malëare dhe teknika të tjera të përdorura nga piratët e internetit në mbarë botën, duke përfshirë edhe rusët.

“Grushti i shtetit” Wikileaks, siç etiketohet nga mediat, duket se ka shkaktuar habi në qarqet zyrtare.
Ndërkohë, Cia, si zakonisht,ka refuzuar të konfirmojë nëse janë apo jo dokumente të besueshme.
Redaksia online
D.M/Shqiptarja.com


 

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet