Danimarka merr presidencën
BE në kohë krize financiare

Danimarka merr presidencën<br />BE në kohë krize financiare
KOPENHAGË- Danimarka mori sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian, në një moment ku kriza ekonomike dhe financiare ka përfshirë Bashkimin Evropian, sfida më e madhe që ka njohur në historinë e tij.

Tashmë i përket presidencës daneze të mbajë BE-në të bashkuar dhe të fortë duke paraqitur rezultate konkrete në fusha të ndryshme që mund të çojnë përpara Evropën dhe t'u tregojë qytetarëve evropianë vlerën dhe nevojën e bashkëpunimit evropian.

Në samitin e 8 dhe 9 dhjetorit u morën vendime të rëndësishme për stabilizimin e euros, veçanërisht në formën e një marrëveshjeje everopiane për një pakt të ri buxhetor.

Katër prioritetet e përcaktuara nga qeveria daneze për presidencën e radhës së BE-së janë një Evropë e përgjegjshme, një Evropë dinamike, një Evropë e gjelbër dhe një Evropë e sigurt.

Presidenca daneze e Bashkimit Evropian synon një ekonomi evropiane të përgjegjshme. Evropa duhet të dalë nga kriza dhe të parandalojë krizat e tjera dhe të punojë në mënyrë të vendosur për krijimin e vendeve të reja të punës
/sg/atsh/shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

'Made in Shkodra', Vllaznia ndryshon stafin dhe i beson vendasve! Zv.trajner një 27-vjeçar

'Made in Shkodra', Vllaznia ndryshon stafin dhe i beson vendasve! Zv.trajner një 27-vjeçar