'Dart', misioni i NASA-s për mbrojtjen e planetit! Testohet goditja e një asteroidi

'Dart', misioni i NASA-s për mbrojtjen e planetit! Testohet goditja e një asteroidi

Foto ilustruese

SHBA- Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA)do të rrëzojë qëllimisht një anije kozmike në një asteroid me shpejtësi 15,000 mph ditën e sotme.

Misioni "Dart" i NASA-s ka për qëllim që të testojë se sa e vështirë do të ishte të ndalohej një shkëmb i  madh hapësinor (asteroid) nëse do të godiste Tokën.

Demonstrimi do zhvillohet rreth 11 milion km larg (7 milion milje) në një objektiv hapësinor (asteroid) të quajtur Dimorphos. Agjencia thotë se shkëmbi nuk është aktualisht në një rrugë për të goditur Tokën madje  dhe as testi nuk do ta dërgojë atë aksidentalisht në drejtimin të Tokës. "Eksperimenti" është caktuar për në 23:14 me orën lokale GMT, ditnë e hënë.

Teleskopët do të vrojtojnë nga larg, duke përfshirë observatorin e ri super hapësinor "James Webb".

Qëllimi i këtij misioni të NASA-s është që të copëtoj një objekt hapësinor (asteroidin) në pjesë më të vogla në mënyrë që të  ndryshohet trajektoria e tij, që në një rast në të ardhmen, nëse toka kërcënohet nga goditja e një objekti të tillë hapësinorë, atëherë do të bëhet e mundur shmangia e tij dhe mbrojtja e plantetit.

Misioni i Testit të Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (Dart) do ta kontrollojë këtë teori me një përplasje afër kokës në Dimorphos 160 m të gjerë me mbi 20,000 km/h. Kjo duhet të ndryshojë orbitën e saj rreth një asteroidi shumë më të madh, të quajtur Didymos, me vetëm disa minuta çdo ditë.

NASA premton disa imazhe spektakolare nga sonda 570 kg-Dart teksa po drejtohet për goditjen.

"Dart është misioni i parë testues i mbrojtjes planetare për të demonstruar drejtimin e një anije kozmike në një asteroid për të lëvizur pozicionin e atij asteroidi ndonjëherë kaq pak në hapësirë," shpjegoi Dr Nancy Chabot nga Laboratori i Fizikës së Aplikuar i Universitetit Johns Hopkins, e cila drejton misionin për NASA-n.

"Kjo është ajo lloj gjëje, nëse do t'ju duhej,për t'i dhënë asteroidit një shtytje të vogël për të ndryshuar pozicionin e tij në të ardhmen, në mënyrë që Toka dhe asteroidi të mos ishin në një kurs përplasjeje." tha ajo për BBC Neës.

Goditja e Dimorphos do të sfidë. Vetëm në rreth 50 minutat e fundit Dart do të jetë në gjendje të dallojë objektivin e tij nga Didymos 780 metra të gjerë. Softueri i navigimit duhet më pas të rregullojë trajektoren e anijes për të bërë një goditje të drejtpërdrejtë.

 

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Babi: 26/09/2022 16:17

    Tani do kerkojne dhe taksa per mbrojtjen e planetit nga asteroidet keta Amerikanet hahahah

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Rama ndan foton me komisionerin Varhelyi: Duke shty procesin

FOTOLAJM/ Rama ndan foton me komisionerin Varhelyi: Duke shty procesin