Dëgjesa me Ministrinë e Shëndetësisë, Këshili Ndërfetar vijon qëndrimin kundër surrogacisë

Dëgjesa me Ministrinë e Shëndetësisë, Këshili Ndërfetar vijon qëndrimin kundër surrogacisë

Këshili Ndërfetar takim me Ministrinë e Shëndetësisë

Duke vijuar qëndrimin kundra ndaj projektligjit “Për shëndetin seksual dhe riprodhues”, këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, i përbërë nga komunitetet fetare të vendit tonë, ka realizuar dëgjesën e parë publike me Ministrinë e Shëndetësisë. Ata thanë se projektligji nuk duhet të kalohej në kuvend, pasi prek rëndë familjen.

“Ne ishim në emër të këshillit fetar të Shqipërisë i cili përbëhet nga 5 komunitete fetare zyrtare në Shqipëri. Me tu njohur me këtë projektligj, kemi ngritur një grup pune. Kanë zhvilluar një procedurë të argumentimit kundër këtij argumentimi.

Sterilizimi, rritja e moshës së abortit, nënat surrogate. Për komunitetet fetare, janë kundër këtij projektligji që janë pro këtij projektligji që ndikojnë në familjet shqiptare në krizën e saj. Ministria e Shëndetësisë mbetet e hapur për diskutime në lidhje me këtë projektligj”, tha Genti Kruja, Sekretar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë