Deklarata e Pavarësisë së SHBA-ve, Facebook: Një pjesë është raciste

Deklarata e Pavarësisë së SHBA-ve, Facebook: Një pjesë është raciste

Deklarata e Pavarësisë së SHBA-ve

Algoritmet e Facebook kanë kualifikuar pjesë të Deklaratës së Pavarësisë së SHBA-së si gjuhë urrejtjeje dhe kanë larguar ekstraktet e shpërndara në këtë rrjet social.

Gazeta e Teksasit, Liberty County Vindicator, publikoi pjesë të Deklaratës për Ditën e Pavarësisë, më 4 korrik, përmes faqes së saj në Facebook dhe algoritme që konsideroheshin problematike si pjesë të “egërsirat e pamëshirshme indiane”, raporton BBC.

Facebook fillimisht informoi automatikisht gazetën se publikimi i pjesës kontradiktore shkel standardet e kompanisë në lidhje me gjuhën e urrejtjes, por më pas kërkoi falje dhe publikoi pjesën e diskutueshme të tekstit të Deklaratës.

“Ne duket se kemi bërë një gabim dhe kemi hequr postimin tuaj, i cili nuk ka shkelur standardet tona”, shkruan Facebook.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas