POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Deklarata të rreme dhe manipulim dëshmitarësh, arrestohet bashkëpunëtori i Donald Trump

Roger Stone një bashkëpunëtor i Presidentit të Shteteve të Bashkuara dhe ish-këshilltar i fushatës elektorale të Donald Trump është arrestuar të premten nën akuzat për veprimtari kriminale që po i zhvillon Këshilltari i Posaçëm, Robert Mueller.

Arrestimi i Stone u bë pasi ndaj tij u ngritën shtatë akuza, njoftoi zyra e Këshilltarit, Mueller. Stone, një bashkëpunëtor dhe këshilltar i fushatës së Presidentit amerikan Trump, përballet me një akuzë për pengimin e një procedimi zyrtar, pesë akuza për deklarata të rreme dhe një akuzë për manipulimin e dëshmitarëve. Këshilltari i posaçëm Robert Mueller po heton ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 të SHBA dhe çdo lidhje me fushatën Trump.

Stone u arrestua pas një padie të ngritur nga një juri federale më 24 janar në Uashington DC. Presidenti Trump mohon se ai apo stafi i tij i fushatës punoi me Rusinë për të fituar zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA dhe e ka quajtur hetimin e Mueller "një gjueti shtrigash". Deri tani, Muller ka ngritur akuza ndaj dhjetra rusëve si edhe disa njerëzve të lidhur drejtpërdrejt me Donald Trump, përfshirë ish-këshilltarin e tij të sigurisë kombëtare dhe ish-kryetarin e fushatës së tij zgjedhore.


d.ba./r.k./Shqiptarja.com
Komento