Dekretimi i qeverisë 'Rama 3', Meta: Jam i detyruar të respektoj kushtetutën, opozita të bëjë detyrën në Kuvend

I pyetur për deiklaratat e tij para zgjedhjeve se do të jete dorëheqjen nëse kryeministri Edi Rama do të merrte 71 mandate, presidenti Meta tha se nuk është momenti për të keqinterpretuar deklarata. Ai theksoi se është i detyruar të respektojë kushtetutën duke iu referuar këtu edhe dekretimit të qeverisë.

"Sjemi për të interpretuar dhe të nxjerrë jashtë kontekstit çfarë kam thënë unë. Unë jam këtu për të respektuar kushtetutën. Kam kërkesa për të dalë në studio për intervista por  ekam gjykuar të panevojshme një gjë të tillë pas 25 prillit.

I gjithë protagonzimi im ska qenë i kërkuar nga Meta por i imponuar në mbrojtje të demokracisë dhe kushtetutës. Në kushtet e përpjekjeve të pandalshme të mazhorancës për të kapur çdo institucionë në mënyrë të veçantë GJK. Për të kapur dhe presidencën  që para zgjedhjeve dhe për të krijuar një situatë të pashpresë,  unë jam i detyruar të respektoj kushtetutën e republikës së Shqipërisë.

Presidenti të mos presë askush të mos marrë detyra më shumë. Shpresoj që opozita të përmbushë detyrat që parlamenti të jetë funksional".


Lajmi kryesor:

Meta: Demokracia pas 25 prillit më e mirë se ajo e para zgjedhjeve! Opozita të bëjë atë që i takon në Kuvend! Dekretimi i Qeverisë? Më detyron Kushtetuta


Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?×

Lajmi i fundit

John

Po e than qëllimisht Putini tregun e gazit në Evropë?