Denoncon komshiun dhunues, prej 1 vit e gjysmë sorollatet mes policisë e prokurorisë

Denoncon komshiun dhunues, prej 1 vit e gjysmë sorollatet mes policisë e prokurorisë

Lule Uka

Denoncon komshiun se e dhunon, por drejtësia e dënoi vetëm me një gjobë dhe dhuna vazhdon prej një viti e gjysmë. Prokuroria e sorollat për denoncimin që ka bërë duke e çuar herë te OPGJ-ja i policisë e herë te OPGJ-ja i prokurorisë.

Lule Uka nga fshati Miliskai Fushë Krujës, ankohet në emisionin Fiks Fare se komshiu e dhunon, por shteti nuk bën asgjë. Ajo tregon se pas denoncimit të saj kundrejt komshiut dhunues, masa e vetme që u morë ishtë duke e gjobitur atë. Ka qenë nata e ndërrimit të viteve kur Lule Uka bashkë me të shoqin u dhunuan nga komshiu brenda shtëpisë së tyre.

Shkak i zënkave të komshinjve është bërë një kanal mes dy pronave respektive, por që familja Uka e ka lënë të lirë komshiun të bëhet siç do ai. Por edhe pas këtij mirëkuptimi nga familja Uka dhuna nuk është ndalur. “Madje provat janë ende në shtëpinë time, shapka e tij është ende aty” pohon me lot në sy denoncuesja.

Por problemi në gjithë këtë është se ajo edhe pse e ka denoncuar dhunuesin , policia dhe prokuroria nuk po bëjnë asgjë. Në të dyja institucionet nuk merr përgjigje për kallëzimin e saj, por e sorollasin sa andej këtej. Me lot në sy ajo shprehet se i është drejtuar Fiksin si zgjidhja e vetme pasi ajo dhe familja e saj ndjehen të kërcënuar.

Lulja jeton në kushte të këqija ekonomike me tre vajzat e mitura dhe bashkëshortin, dhe për mosveprimin e policisë pretendon se komshiu dhunues ka lidhje me policinë ndaj dhe çështja zvarritet.

Sorrollatjes e Lule Ukës Fiks Fare i faktoi me pamje , ku denoncuesja shkon të interesohet pranë Komisariatit të Policisë Krujë, në të cilin ka bërë dhe kallëzimin. Por i thonë se ka kaluar në prokurori. Ndërkohë Lulja interesohet edhe në prokurori , ku kërkon të takojë prokuroren Eliora Elezi, por që nuk e takon.

Sekretarja e njofton se dosja i ka kaluar oficerit të zonës (SPZ-së) i cili është Gentian Çitozi. Ai i pohon se dosjen nuk e ka ai, pasi ka qenë tjetër kush që i ka marrë deklaratën. ” Unë jam SPZ-ja i zonës tënde, por që unë nuk e kam dosjen pasi ne këtu jemi 8 persona. Nuk e di kush ka qenë, se po ta kisha unë do të njoftoja” shprehet specialisti Çitozi. Ndërkohë që SPZ-ja që ka marrë deklaratën pohon se e ka dërguar në prokurori.

Sërish Lule Uka i drejtohet Prokurorisë Krujë, ku nga sekretarja mëson prapë se dosja i ka kaluar një tjetër OPGJ-jë , Dionis Bejko. Madje sekretarja e drejton prapë drejt komisariatit për t’u njohur me OPGj-në. Edhe njëherë tjetër Lulja shkon të njihet me oficerin që ka çëhtjen e saj. Në takim me oficerin Bejko ai i pohon se nuk i ka shkuar ende dosja e saj dhe pikërisht po atë dite sa ishte kthyer nga prokuroria dhe nuk i kishin deleguar dosjen e Lules.

Pra edhe pse kanë kaluar 2 muaj nga denoncimi që Lule Uka ka bërë kundrejt komshiut dhunues , ajo sorollatet sa në komisariat e në prokurori pa marrë një përgjigje për rastin e saj.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit