Deputeti shqiptar në Serbi mban premtimin, dy libra për shqiptarët dhe Kosovën, dhuratë për Vuçiç e Branbiç

Deputeti shqiptar në Serbi mban premtimin, dy libra për shqiptarët dhe Kosovën, dhuratë për Vuçiç e Branbiç

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi

Dy libra për shqiptarët dhe Kosovën iu ka dhuruar sot krerëve të shtetit, deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi. Librat i janë dhuruar kryeministres, Ana Brnabiç dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç. Sipas Kamberit, shpreson se ky libër do t`i shërbejë krerëve të shtetit serb në ushtrimin e detyrave të tyre shtetërore pa paragjykime. Dy librat titullohen ‘Shqiptari imagjinar’ dhe ‘Simbolika e Kosovës dhe figura e shqiptarit në kulturën serbe’, të cilët janë shkruar nga autori Aleksandar Pavloviq.

“Ashtu siç i kisha premtuar, sot, kryeministres Ana Brnabiq dhe Presidentit Aleksandar Vuçiç ia dërgova dhuratë nga një kopje të librit të autorit Aleksandar Pavloviq ‘Shqiptari imagjinar’ dhe ‘Simbolika e Kosovës dhe figura e shqiptarit  në kulturën serbe’. Libër ky që në mënyrë të argumentuar sqaron krijimin e paragjykimeve në kulturën, historinë dhe politikën serbe kundrejt shqiptarëve e që drejtpërdrejtë lidhen me aspiratat serbe për Kosovën në gjysmën e dytë të shek. XIX. Shpresoj që do t,i shërbejë në ushtrimin e detyrave të tyre shtetërore pa paragjykime”, shkruan Kamberi.

 

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Edi Rama e meriton urrejtjen e Vjosa Osmanit 

Mero Baze: Edi Rama e meriton urrejtjen e Vjosa Osmanit